vineri, martie 29, 2024

VOLEI / NAŢIONALA ROMÂNIEI CÂŞTIGĂ UN NOU TROFEU EUROPEAN LA ALEXANDRIA

Articole noi

Stiri, reportaje, anchete si informații din Teleorman.

Naţionala de volei masculin a României a învins duminică în Sala Polivalentă din municipiul Alexandria reprezentativa Greciei, cu 3-0 (25-21, 25-23, 25-21), în finala CEV Volleyball European Silver League-2019. În faţa unui public care şi-a încurajat permanent favoriţii, gazdele – câştigătoare şi în prima manşă cu 3-2, în deplasare – nu au avut o misiune uşoară, dovadă şi punctele acumulate de oaspeţi în fiecare set. De altfel, prin echilibrul din multe momente ale disputei, spectacolul a fost la înălţimea unei finale.

Prin această frumoasă victorie, România – care anterior a terminat neînvinsă în meciurile grupei B – a obţinut dreptul de a participa în viitorul sezon competiţional în Liga Europeană de Aur.

De remarcat că, tot la Sala Polivalentă din reşedinţa judeţului Teleorman, un succes asemănător a obţinut în urmă cu câteva zile naţionala de volei feminin a României, care a depăşit Slovenia (3-0 şi 15-12 în „setul de aur”).