12.8 C
Judeţul Teleorman
joi, aprilie 18, 2024

Meci de uzură şi un rezultat inechitabil. CSM Slatina-Sporting Roşiori 1-0 (1-0)

Articole noi

Stiri, reportaje, anchete si informații din Teleorman.

La Slatina, în cadrul primei etape a Ligii a III-a fotbalistice, s-au întâlnit, vineri, nou-promovata din Liga a IV-a CSM, din localitate şi Sporting Roşiori.

Dacă, iniţial, această partidă era considerată a fi una facilă pentru gazde, care s-au bucurat de întreaga perioadă de pregătire alocată, Sporting Roşiori venea cu o echipă nou constituită în numai câteva zile. Cu toatea acestea, jocul în sine s-a arătat a fi unul echilibrat, mai degrabă modest din partea ambelor combatante, care nu şi-au permis „luxul” de a-şi asuma atacuri poziţionale pe poarta adversarului.

Am avut de-a face cu o partidă de uzură a cărei desfăşurare a avut loc mai mult la mijlocul terenului. Asta a făcut ca până în minutul 27 să nu înregistrăm nicio fază bună de atac şi de poartă din partea niciuneia dintre echipe. Prima ocazue am înregistrat-o în minutul 27 când fostul jucător al echipei FCM Alexandria, actualmente la CSM Slatina, Cosmin Căpăţână, a trimis plasat spre vinclul porţii noastre un balon destul de dificil apărat însă cu succes, în doi timpi, de portarul roşiorean Cristea, care în primă fază a respins în bară balonul şutat de atacantul slătinean, după care a reuşit să îndepărteze pericolul.

Golul a venit în minutul 43, tot datorită unei acţiuni individuale finalizază cu şut plasat de la circa 23-24 metri, al cărui autor a fost căpitanul de echipă al CSM-ului, Vasile Gheorghe.

În partea a doua a jocului, perioadele de dominare teritorială au alternat, un plus pentru roşioreni care, începând cu minutul 65 şi până prin minutul 80 şi-au creat mai multe oportunităţi de a înscrie. Cu toatea acestea, scorul a rămas până la final 1-0 pentru echipa gazdă şi un plus de speranţă pentru Sporting Roşiori care a arătat în această partidă ca o echipă bine articulată dar care a păcătuit pe 16 metri la finalizare.

Iată care sunt cele două formaţii aliniate la startul partidei:

CSM Slatina: Grecu-Militaru, Cotigă, Manea, Popescu, Vasile Gheorghe, Ov. Popescu, Oprescu, Necşulescu, Căpăţână, Capătă.

Sporting Roşiori: Cristea-Floricel, Sitaru, Epure, Tănase, Scumpu, Constantinescu, Roman, Urâtu, Bădiţă, Tufă.

Sâmbătă, Sporting Roşiori întâlneşte pe propriul teren, începând cu ora 18.00, Flacăra Moreni.

Marian Amuza

spot_img

Recente

Noi contracte de finanțare prin ”Anghel Saligny”. Extindere rețea apă, la Frumoasa, și asfaltare drumuri, în comuna Mârzănești

”Prin intermediul programelor coordonate de Ministerul Dezvoltării, locuitorii au acces egal la servicii de calitate. Avem, deja, exemple de...