10.9 C
Judeţul Teleorman
joi, aprilie 25, 2024

LIGA 3 DE FOTBAL / FCM ALEXANDRIA OBŢINE O NOUĂ VICTORIE, DUPĂ UN FINAL DRAMATIC DE MECI

Articole noi

Stiri, reportaje, anchete si informații din Teleorman.

Aşa cum se anticipa, liderul seriei a treia din Liga 3 de fotbal, FCM Alexandria, a avut, vineri pe stadionul municipal, o misiune dificilă în faţa Concordiei Chiajna 2, „satelitul” formaţiei din Liga 1. Gazdele au obţinut, totuşi, a şaptea victorie consecutivă din această ediţie de campionat, 2-1 (1-0), dar cu mari emoţii. În condiţiile în care au fost posibilităţi pentru un succes lejer.

Mai întâi, la primul atac spre poarta adversă a rezultat un penalti (pentru henţ) în favoarea FCM, precedat de o lovitură liberă din afara careului mare. Însă, execuţia plasată a fundaşului central Floricel a fost ghicită de portarul ilfovenilor. Apoi, din minutul 15 oaspeţii au rămas în zece, Răducanu fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene. Astfel, părea că în continuare teleormănenii vor avea o sarcină mai uşoară. Desprinderea a venit, însă, tot dintr-o lovitură de la 11 metri, acordată de arbitrul central pentru un fault asupra lui Radu (min.33). De data aceasta Căpăţână şi-a asumat responsabilitatea execuţiei şi mingea a ajuns în plasă. După pauză am văzut o echipă ambiţioasă, Concordia, dispusă la sacrificiu în apărare, fără a neglija contraatacurile susţinute de jucători tehnici, „vitezişti”. Este adevărat, FCM a purtat multe atacuri spre poarta adversă, mai ales prin pase lungi spre vârfuri, dar marile ratări şi paradele goalkeeper-ul celor de la Chiajna au menţinut fragilul avantaj de pe tabela de marcaj. Şi când toată lumea se gândea că victoria la limită a alexăndrenilor devine singura variantă a finalului, o acţiune rapidă a oaspeţilor duce scorul (min.84) la un nesperat 1-1 pentru ei. (O nouă confirmare a faptului că în fotbal „ocaziile se răzbună”). Gazdele se aruncă în atac şi eforturile sunt răsplătite prin golul frumos, cu capul, reuşit de Floricel (min.88), după o centrare excelentă. Şi când lucrurile păreau că un  intrat pe un făgaş bun pentru FCM, a venit eliminarea, în ultimul minut de prelungiri, a mijlocaşului Mitran pentru două „galbene”, faultul în cauză fiind făcut lângă marginea jumătăţii terenului. În acest fel, eliminarea va conta foarte mult în etapa următoare, când va avea loc la Ploieşti derby-ul dintre Petrolul şi FCM Alexandria.

La echipa locală au jucat Olteanu, Sîrbu, Floricel, Ciocoteală (Călin), Gheorghe, Vîlcică (Desculţu), Terci (Oprescu), Mitran, Radu, Căpăţână şi Calofir.

După acest rezultat, echipa din reşedinţa Teleormanului se menţine pe primul loc în clasamentului seriei a III-a, cu 21 de puncte după şapte etape.

Tot vineri, Sporting Roşiori a terminat la egalitate (1-1) în deplasarea de la Astra 2, după ce a condus din prima parte a meciului cu golul lui Brânceanu, gazdele egalând în repriza a doua dintr-un penalti. Roşiorenii, care sunt neînvinşi de trei etape, au acumulat 10 puncte şi se află în clasamentul provizoriu pe locul şase.

Sâmbătă, cealaltă echipă din Teleorman, Voinţa Turnu Măgurele a câştigat la Saelele cu 2-0 în faţa grupării Flacăra Moreni. Cum Petrolul Ploieşti a stat, Voinţa ocupă poziţia a doua a ierarhiei după şapte etape în seria a III-a, cu 19 puncte.

ŞTEFAN STAN

spot_img

Recente

Angajări în primăriile şi instituţiile din Teleorman. Se caută director medical, şofer, zidar, electrician şi mecanic auto

În următoarea perioadă, câteva instituţii publice şi primării din judeţul Teleorman vor organiza concurs pentru ocuparea unor funcţii declarate...