LIGA 2 DE FOTBAL / TURRIS TR.MĂGURELE A REMIZAT CU UTA, DAR RĂMÂNE LIDER

Turris Oltul Tr.Măgurele nu a reuşit decât o remiză în faţa echipei UTA Arad, într-o dispută – televizată în direct – din cadrul etapei a XII-a (intermediară) a Ligii 2 de fotbal. Scorul a fost 1-1 (0-0), după ce în prima repriză, destul de anostă, doar oaspeţii au avut o ocazie mai clară. În partea a doua, partida a devenit mai animată, poate şi pentru faptul că în minutul 54 UTA a înscris prin C.Rus, la o greşeală a portarului I.Rus. Cum arădenii au rămas cu un om mai puţin din minutul 65 (cartonaş roşu arătat fundaşului A,Rus), teleormănenii au atacat tot mai insistent. Astfel au reuşit egalarea prin Negruţ, în minutul 78. Atât şi nimic mai mult…

Pentru Turris au jucat I.Rus – Buleică (Juncănaru), Pârvulescu, Ispas, Mitrea, Pană, Savin, Haită, Ciobanu (Bud), Negruţ, Voicu (Radu). Echipa din municipiul  de pe malul Dunării şi-a pierdut din avantajul pe care îl avea în clasament, dar rămâne lider cu 26 de puncte. Pe locul doi este CS Mioveni, tot cu 26 de puncte, în timp ce UTA a urcat pe trei, cu 20 de puncte din nouă meciuri. Iată şi alte rezultate din etapa a XII-a: Farul Constanţa – Universitatea Cluj 3-2, CS Mioveni – Sportul Snagov 2-1, Concordia Chiajna – Dunărea Călăraşi 1-0, CSM Reşiţa – Gloria Buzău 2-1, Viitorul Tg.Jiu – FC Argeş 2-1, Rapid Bucureşti – Petrolul Ploieşti 1-0. În etapa următoare, Turris se deplasează la Călăraşi (19 octombrie).