La Roşiorii de Vede, partidă frumoasă încheiată cu un rezultat echitabil

Sporting Roşiori-SR Municipal Braşov 2-2

Au marcat: Liviu Floricel min. 31, 44/ Damian min.33, Botia min. 64

Sâmbătă, începând cu ora 14:00, peste 400 de spectatori au luat loc în tribunele stadionului din Roşiorii de Vede, pentru a urmări la lucru două echipe care au lăsat o impresie frumoasă în ultimele partide disputate în cadrul ligii a 3-a fotbalistice. Sporting Roşiori şi Municipal Braşov nu au păcălit fotbalul, cum se spune, dimpotrivă, au practicat un joc plăcut, elaborat, alert pe benzi, ceea ce i-a satisfăcut pe iubitorii de fotbal din Roşiorii de Vede şi Braşov prezenţi la meci. Cu un nou sistem de joc implementat de antenorul Petre Iulian, în care primează o apărare bine organizată şi cu contraatacuri tăioase, roşiorenii au reuşit să facă faţă cu brio echipei braşovene care a avut în componenţă mai mulţi foşti jucători de liga 1. De altfel, gazdele deschid primele scorul în minutul 31 prin căpitanul Liviu Floricel care transformă impecabil un penalty acordat în urma unui fault comis în careul gazdelor. Avantajul roşiorenilor nu a durat mult timp pe tabela de marcaj că braşovenii au egalat în minutul 33 prin Damian. În final, cei care au plecat în avantaj la pauză au fost roşiorenii care au mai înscris odată în finalul reprizei prin Liviu Floricel. Deschiderea părţii a doua a jocului a aparţinut oaspeţilor care în primele minute ale reprizei a 2-a au avut posibilitatea de a egala în urma unui penalty dictat la un fault în careul roşiorenilor. Dar portarul Buşcă în zi foarte bună a parat cu succes execuţia fostului dinamovist Strătilă. Cu toate aceste, Municipal Braşov reuşeşte să înscrie pentru 2-2, prin Botia în minutul 64, în urma unei frumoase acţiuni de atac desfăşurată în careul gazdelor. Până la finalul partidei am asistat la un joc alert practicat de cele două echipe, dar din păcate nu s-a mai marcat până în minutul 90. Spectatorii, au fost generoşi cu cele două combatante aplaudând la final prestaţia şi dăruirea din teren. Antrenorul Petre Iulian a trimis pe teren următoarea echipă: Buşcă, Feraru, Floricel, Chivu, Piciu, Ciubuc, Scumpu, Lătea, Simian, Roman, Manda.