HANDBAL / VICTORIE SUPERBĂ PENTRU CSM ALEXANDRIA ÎN ULTIMA ETAPĂ A TURULUI DIVIZIEI A

Echipa de handbal masculin CSM Alexandria a obţinut sâmbătă seara, acasă, o superbă victorie în faţa formaţiei CSM Bucureşti DIVA, meciul fiind programat în cadrul Diviziei A, seria B, ediţia 2018-2019. Succesul, 28-27 (11-14), a venit însă foarte greu, la capătul unei confruntări spectaculoase al cărei rezultat s-a decis în ultima secundă de joc!

Bucureştenii, care alcătuiesc o echipă tânără, tehnică şi ambiţioasă, au început bine şi au condus mereu în prima repriză, chiar şi la o diferenţă de şapte puncte (12-5). În condiţiile în care gazdele, crispate parcă, au ratat din situaţii favorabile, paradele portarului celor de la CSM-DIVA descumpănindu-i. Nu ştiu ce le-a spus în timpul pauzei antrenorul alexăndrenilor, însă în repriza a doua ei s-au organizat mai bine în apărare şi au construit atacurile cu mai multă inteligenţă. Şi, încurajaţi permanent de un public nu foarte numeros, dar entuziast, au egalat (16-16), preluând apoi conducerea pentru prima dată şi pentru puţin timp. În continuare se joacă strâns, echipele speculând orice greşeală a adversarilor. De pildă, la 19-19, cu un om mai puţin, bucureştenii înscriu cu uşurinţă de două ori. Deşi egalaţi, tot aceştia refac avantajul de două goluri cînd au mai rămas cinci minute. Determinarea gazdelor pare a fi însă punctul forte şi drept răsplată este din nou egal cu mai puţin de trei minute ale unui final pe muchie de cuţit. Este 27-27 şi tensiunea pare că a atins nivelul maxim. Sunt ratări de ambele părţi, oaspeţii se află mai aproape de victorie, dar ultimul lor atac eşuează pe fondul dârzeniei teleormănenilor. Aşa se naşte contraatacul rapid al gazdelor, soldat cu gol pe „melodia” sirenei care anunţă sfârşitul unei dispute care a făcut o bună propagandă pentru handbal. Victorie mare, muncită, pentru care toţi handbaliştii alexăndreni, cuprinşi la final în „hora bucuriei”, merită felicitări. Totuşi, nu pot să nu remarc evoluţia excelentă a experimentatului Ioan Stan (venit de la Tg.Jiu după ce a jucat de-a lungul anilor la mai multe echipe din Liga Naţională şi chiar în reprezentativa României), care atât în apărare, cât şi în defensivă s-a dovedit un adevărat „catalizator” al grupării locale (de asemenea pentru publicul cald din Sala Polivalentă).

Cu acest meci palpitant, CSM Alexandria a încheiat turul în seria B pe locul doi cu 15 puncte, acumulate din cinci victorii şi o înfrângere (golaveraj 197-145). Dacă liderul clasamentului se menţine Dobrogea Sud Constanţa II cu maximum de puncte (18), CSM-DIVA este pe poziţia a treia cu zece puncte. În prima etapă a returului, care începe pe 3 noiembrie, CSM Alexandria întâlneşte acasă ultima clasată – CSU Târgovişte.