20.7 C
Judeţul Teleorman
vineri, martie 29, 2024

FOTBAL FEMININ / UNIVERSITATEA ALEXANDRIA ÎNVINGE “EN-FANFARE” CFR TIMIŞOARA ŞI TERMINĂ LIGA I PE LOCUL PATRU!

Articole noi

Stiri, reportaje, anchete si informații din Teleorman.

Echipa de fotbal feminin Universitatea  Alexandria a învins categoric duminică, cu 5-1 (0-1), pe CFR 1933 Timişoara în derby-ul etapei 18 (ultima) din Liga I. Formaţia din Banat, cu un plus de 12 puncte în clasament, se anunţa favorită, deşi în tur, acasă, s-a impus greu în faţa teleormănencelor, cu 2-1. Startul confruntării a confirmat aceste previziuni, la prima apropiere de poarta adversă, în minutul cinci, timişorencele deschizând scorul printr-un gol stupid, cadou făcut de goalkeeperul Universităţii. Spre lauda lor, elevele antrenorului Călin Pistolea – ajutat de profesorul Gabriel Lungu – au trecut peste acest şoc şi, printr-o evoluţie inteligentă, cu pase pe jos şi atacuri pe extreme, au pus presiune pe adversar. Fireşte, au apărut şi ocaziile, dar mingea a refuzat parcă să intre în poarta CFR-ului. Bănăţencele au fost, însă, aproape de finalul primei reprize să majore scorul la singura lor şansă, dar portarul gazdelor a intervenit salvator.

După pauză alexăndrencele continuă dominarea şi apărarea adversă începe să se clatine. Nu trec decât trei minute din repriza a doua şi Universitatea egalează prin Iulia Săvescu, în urma unei acţiuni colective de atac. Tot Săvescu, una dintre cele mai bune jucătoare ale gazdelor, reuşeşte golul prin care teleormănencele trec în avantaj pe tabela de marcaj. Bine susţinute de linia de mijloc, atacurile alexăndrencelor se înmulţesc şi pe acest fond Cristina Sandu înscrie, de asemenea, frumos. Pare de necrezut, dar  este, iată, 3-1 în minutul 57! Apoi este trimisă în teren şi Anamaria Vasile, un vârf puternic, tehnic, care va marca alte două goluri spectaculoase în partea de final, în urma unor contraatacuri. Este adevărat, profitând de jocul avântat, deschis al timişorencelor, care şi-au dorit să mai înscrie, însă au avut în faţă o apărare bine organizată.

Astfel s-a scris istoria unei dispute aparent echilibrate, Universitatea, nou promovată în primul eşalon fotbalistic feminin, ediţia 2017-2018, făcând, în opinia mea, poate cel mai bun meci din campionat. În urma acestui rezultat şi a înfrângerii echipei Asociaţia Fotbal Club Fair-Play Bucureşti (1-3 la Prundu Bârgăului), Universitatea Alexandria a urcat pe locul patru (sunt zece grupări în Liga I). Bilanţul este excelent: 18 jocuri, 25 de puncte din 6 victorii, 7 egaluri şi cinci insuccese, golaverajul fiind 37-25. După numărul înfrângerilor şi cel al golurilor primite, teleormănencele s-ar putea afla chiar pe podiumul campionatului. Nu e puţin deloc, dacă ţinem cont şi de bugetul avut la dispoziţie de acest club, care dă jucătoare pentru loturile naţionale. Noua campioană este, de fapt, vechea deţinătoare a „coroanei”, Olimpia U.T. 1 Cluj, cu 54 de puncte (maxim!) şi golaveraj 109-7.

În partida cu CFR 1933 Timişoara, la Universitatea au intrat în teren Patricia Jderu, Oana Dumitrache, Iulia Iorgoni, Claudia Pană, Cristina Tudorache, Andreea Diţă, Otilia Durlă, Georgiana Gologan, Flori Chiar, Cristina Sandu  şi Iulia Săvescu. Pe parcurs, au mai fost introduse Anamaria Vasile, Cătălina Panait şi Denisa Geaptar. Celelalte componente ale lotului sunt Georgiana Seceanu, Silvia Necula, Ana Boldeiu, Ştefania Ivan, Andra Olaru şi Diana Roşu.