DIVIZIA A DE HANDBAL / CSM ÎNVINGE ÎN DERBY-UL DE LA ALEXANDRIA ŞI URCĂ PE LOCUL DOI ÎN CLASAMENT

32
0
Share:

La un interval de câteva luni, CSM (Atletico pe atunci) Alexandria a învins din nou acasă, sâmbătă  la Sala  Polivalentă, pe mai  galonata  CS Medgidia, cu 31-18 (13-8), într-un derby al seriei B a Diviziei A de handbal masculin. Şi atunci gazdele au dominat cu autoritate (a fost 37-21), dar la CS lipseau mai mulţi jucători de bază. Nu au fost mari deosebiri de data aceasta, gazdele instalându-se la conducere pe tabela de marcaj din primele minute, fără a o mai ceda până la final. În condiţiile în care antrenorul Liviu Candidatu a folosit în ultima parte şi alţi handbalişti de pe banca de rezerve. La un moment dat am avut senzaţia că asist la un antrenament în care sunt exersate inclusiv scheme pentru depăşirea minutelor când arbitrii te lasă în trei jucători de câmp. De altfel, cavalerii fluierului au sancţionat cu lejeritate – exagerat poate – jocul mai bărbătesc al ambelor echipe. Statistica arată că s-au acordat 16 lovituri de la şapte metri şi 11 eliminări de câte două minute. Să mai remarcăm faptul că portarul alexăndrenilor – Coveianu – a avut o evoluţie deosebită, la  paradele spectaculoase adăugându-se şi două goluri!

După această frumoasă victorie a teleormănenilor, cele două echipe au făcut schimb de locuri în clasament. CSM a urcat pe doi (9 puncte din patru meciuri), iar CS Medgidia a coborât pe poziţia a treia (7 puncte din cinci partide). Lider autoritar se menţine în continuare HC Dobrogea Sud Constanţa II, cu 15 puncte.

În etapa viitoare CSM Alexandria are o deplasare dificilă la prima vedere, la Piteşti.