vineri, martie 29, 2024

DIVIZIA A DE HANDBAL / CSM ALEXANDRIA A AJUNS LA ŞAPTE VICTORII CONSECUTIVE!

Articole noi

Stiri, reportaje, anchete si informații din Teleorman.

Echipa de handbal masculin CSM Alexandria a înregistrat vineri, acasă, o nouă victorie, cu 37-25 (19-8), în partida cu CSM Ploieşti, programată în etapa a X-a a Diviziei A. Venită după un succes important la Constanţa, formaţia pregătită de antrenorul Liviu Candidatu (surprinzător de calm la această dispută) nu putea rata prilejul de a depăşi o grupare cu rezultate modeste, totuşi, în ediţia 2018-2019 a campionatului. Dacă în tabăra locală au fost ceva probleme, ele au vizat acoperirea unor „goluri” din formula de bază, ca urmare a accidentărilor. Chiar şi aşa, gazdele s-au instalat din start la cârmă, dominând cu autoritate (11-1 la jumătatea primei reprize). Relaxat, la pas, fără să fie nevoie de un angajament fizic deosebit. Pe fondul acestei automulţumiri, normale probabil, confruntarea s-a echilibrat în repriza a doua, ploieştenii – beneficiind şi de o apărare mai indecisă a alexăndrenilor – ţinând aproape pe tabela electronică.

Ca urmare a acestui rezultat, CSM Alexandria rămâne lider în Divizia A, seria B, cu 24 de puncte (ca şi AHC Dobrogea Sud Constanţa II) şi un golaveraj excelent (329-207). În etapa viitoare teleormănenii stau, pentru a juca apoi pe 28 noiembrie în derby-ul de la Medgidia.