13.8 C
Judeţul Teleorman
vineri, martie 29, 2024

BCT-CST Alexandria a înregistrat a zecea înfrângere stagională în Liga Naţională de baschet feminin

Articole noi

Stiri, reportaje, anchete si informații din Teleorman.

Meciul restant din etapa a 14-a a Ligii Naţionale de baschet feminin, între BCT-CST Alexandria şi CS Municipal Târgovişte, disputat miercuri seara la Craiova, s-a încheiat cu scorul de 66-54 (22-14, 13-17, 15-15, 16-8) în favoarea echipei din Dâmboviţa. Campioana României din sezonul trecut şi-a respectat astfel statutul de lider al acestei întâlniri sportive, avantajul obţinut din primul sfert fiind gestionat până spre final, când deznodământul partidei devenise clar.

Teleormănencele, care s-au impus surprinzător în tur la Târgovişte (78-74), au încercat să ţină aproape de un adversar mai valoros, reuşind după 31-35 la finalul primei reprize să egaleze în minutul 23 (39-39) cu un coş de trei puncte al fundaşului Shanita Arnold, foarte bună şi în acest meci. De aici, oaspetele din programul etapei respective – pentru că oaspete, permanente chiar, sunt şi alexăndrencele la Craiova – au condus mereu, însă la diferenţe mici, pentru a se distanţa uşor-uşor în sfertul patru. Este adevărat, pe fondul ineficacităţii alexăndrencelor, împăcate probabil cu ideea că nu se mai poate schimba ceva…

Desigur, sunt concluzii subiective care rezultă din analiza fugară a casetei statistice a unei partide transmise live pe site-ul Federaţiei Române de Baschet. Având în vedere miza acestei confruntări, o victorie a alexăndrencelor rezolvând problema locului opt la finalul sezonului regulat, antrenorul Mădălin Piperea a folosit o “bancă scurtă”, fără junioare, excepţia constituind-o Alina Podar, cu circa şapte minute jucate.

La BCT-CST au evoluat Shanita Arnold – 24 (4×3) puncte, Alina Chivu – 10 (1×3) p, Elan Brown – 9 p, Viorela Voicu – 7 p, Mihaela Mihai – 4 p, Beatrice Alaiba, Alina Podar şi Tania Agache. Pentru CSM au jucat D.Cosby – 19 (1×3) puncte, P.Green – 17 (1×3) p, T.Wampler – 16 p, A.Olah – 4 p, G.Toma – 4 p, A.Thompson – 4 p, I.Nagy – 2 p şi A.Huţanu.

După această restanţă, BCT-CST Alexandria are 24 de puncte din şapte victorii şi zece înfrângeri şi ocupă în continuare ultima poziţie care asigură participarea în play-off. Pe locul nouă se află BCM Danzio, cu 23 de puncte, confruntarea directă de la Timişoara, din 27 ianuarie, urmând să decidă gruparea calificată în faza superioară. Personal, cred că elevele profesorului Mădălin Piperea pot să câştige la Timişoara, o înfrângere la un scor mic avantajându-le, de asemenea. Până atunci, BCT-CST mai are de disputat, tot la Craiova, un joc cu Phoenix Galaţi, pe 23 ianuarie, în etapa a XX-a. Un adversar dificil, dar în tur la Galaţi alexăndrencele au fost foarte aproape de un rezultat favorabil.