BASCHET FEMININ / CSBT ALEXANDRIA A PIERDUT LA CLUJ NAPOCA ÎN PRELUNGIRI

Partida dintre Universitatea Cluj Napoca şi CSBT Alexandria, disputată sâmbătă în etapa a 14-a a Ligii  Naţionale de  baschet  feminin, s-a încheiat cu scorul de 85-79 (19-8, 11-31, 24-14,16-17,15-9) în favoarea gazdelor, dar pentru stabilirea învingătorului au fost necesare prelungirile stabilite de regulament. Meciul transmis în direct pe canalul de televiziune al FRB a fost echilibrat pe ansamblu, frumos şi spectaculos (s-a înregistrat un record de aruncări reuşite din afara semicercului – 26!), elevele antrenorului Mădălin Piperea aflându-se, totuşi, aproape de o victorie. Şansa a surâs însă ardelencelor, fiind răsplătit astfel efortul lor colectiv.

Alexandrencele nu au avut un început prea bun de meci, ratările consecutive permiţând Universităţii să deţină controlul permanent pe tabela electronică, cu un plus ce a crescut cel mai mult la 13 puncte (19-6). În sfertul doi lucrurile s-au schimbat, oaspetele făcând practic instrucţie cu adversarele sale. Rezultatul de la pauza mare a părut astfel normal. Numai că în niciun alt sport de echipă nu se produc rapid atât de multe schimbări pe tabela de marcaj. Egalităţile şi alternanţele la conducere au ţinut cu sufletul la gură martorii la această confruntare. Teleormănencele au avut un avantaj de opt puncte în minutul 33 (64-56), dar vicecampioana României din ediţia trecută a LNBF a fost foarte aproape apoi de a obţine succesul în timpul iniţial de joc. S-a intrat cu 70-70 în minutele de prelungire, perioadă în care gazdele s-au dovedit inspirate, mai motivate, parcă, în faţa unei formaţii descumpănită de câteva greşeli în apărare şi în atac. Aşa s-a irosit eficienţa alexăndrencelor de la reuşitele de trei puncte (16!), într-o dispută în care tot ale au finalizat doar şase aruncări de două puncte!  Şi de această dată Carla Bartee a impresionat prin numărul mare de puncte şi prin recuperări, Promise Amukamara, Irena Vrancic şi Alexus Cooper fiind, de asemenea, marcatoare principale. Dar iată cu ce sportive a evoluat CSBT la Cluj Napoca: Carla Bartee – 27 (7×3) puncte şi 13 recuperări, Promise Amukamara – 21 (2×3) şi 9 recuperări, Irena Vrancic – 15 (2×3) p, Alexus Cooper – 10 (3×3) p, Alina Podar – 3 (1×3) p, Mihaela Mihai – 3 (1×3) p, Viorela Voicu – 6 recuperări şi Ivana Grbic. Pentru gazde au jucat I.Ghizilă – 17 (2×3) puncte şi 10 recuperări, O.Samburska – 17 (4×3) p, L.Vorpahl – 15 (3×3) p, T.Taylor – 12 (1×3) p, A.Kalusic – 12 p, I.Părău – 6 p, A.Thompson – 6 p şi B.Voica.

În celelalte confruntări din etapa a 14-a s-au înregistrat rezultatele: ACS Sepsi SIC Sf.Gheorghe – CSU Alba Iulia 76-52, CST Bv. Olimpia Braşov – UPM BC Sirius Tg.Mureş  83-75, CSM Satu Mare – FCC ICIM CSB Arad 72-68. După această etapă CSBT îşi păstrează locul trei în clasament, cu 19 puncte (la egalitate cu CSU Alba Iulia). Miercuri, (17 ianuarie) într-o etapă intermediară, la Sala Polivalentă din Alexandria CSBT primeşte vizita formaţiei CS SCM Timişoara (care a stat sâmbătă), întâlnirea anunţându-se, de asemenea, echilibrată.