ALEXANDRIA! Festivalul – Concurs Internațional „ÎN PAȘI DE DANS”, ediția a X-a, se va desfășura în perioada 18-20 mai

283
0
Share:

În perioada 18 -20.05.2018, se va desfășura, la Alexandria, Festivalul – Concurs Internațional „ÎN PAȘI DE DANS”, ediția a X-a,  organizat de Colegiul Naţional „Alexandru Ioan Cuza” Alexandria, în parteneriat cu: Inspectoratul Şcolar Judeţean Teleorman, Primăria Municipiului Alexandria, Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Teleorman, Palatul Copiilor Alexandria, Liceul Tehnologic Nr.1 Alexandria, S.C. Germino S.A. și Consiliul Reprezentativ al Părinților din Colegiul Naţional „Alexandru Ioan Cuza” Alexandria.

Concursul „ÎN PAŞI DE DANS” a fost iniţiat în 2009, la propunerea Consiliului Elevilor din Liceul Teoretic (acum  Colegiul Naţional ) „Alexandru Ioan Cuza”din Alexandria ca o dorinţă, ca o necesitate de a exista un concurs de dans la care să participe numai elevii  din liceele  fără profil artistic – coregrafic . Toate cele nouă ediţii s-au  desfăşurat ca proiecte coordonate de prof. Florica CHIAR.

La ediția a X-a 2018 vor participa:

  1. Ansamblul GRÂUȘORUL OSMĂNEAN – PALATUL COPIILOR BRĂILA – coordonatori: LIPAN VASILE VALENTIN , LENUȚA PUIA ,  JENICĂ PUIA , TEODORA PUIA
  2. Ansamblul “MUGURI DE BREAZA“ – LICEUL TEORETIC “AUREL VLAICU“ BREAZA –coordonatori:  GÎȚĂ MARICICA
  3. RUMBERITOS –  SALSA BEST KIDS  BUCUREȘTI  –  coordonatori: CRISTINA ION
  4. MALEFICENT –  BUCHAREST  SPORT  CLUB  BUCUREȘTI  –  TINA GRIGORE
  5. TRUPA DINAMIC –  PALATUL NATIONAL AL COPIILOR  BUCUREȘTI  –  coordonatori: PAULA MITRU

6 . RITM  DANCE  –  CLUBUL  COPIILOR  SECTOR 2            BUCUREȘTI, –  coordonatori: CRISTINA TOMESCU ,  ALEXANDRA BORCEA

  1. EURITMIC –  CLUBUL  COPIILOR  SECTOR  6  BUCUREȘTI,  SECT.6  –  coordonatori: POPESCU ADELA
  2. DANCE FORMATION  “RADOSTINA”  –  SCHOOL “TSVETAN RADOSLAVOV” BULGARIA  –  coordonatori:  ELI IVANOVA
  3. Ansamblul CUNUNIȚA –  PALATUL COPIILOR CRAIOVA  –  coordonatori:        SIMONA CREȚAN
  4. Ansamblul CIOBĂNAȘUL –  COLEGIUL  ECONOMIC  “M. KOGALNICEANU“  FOCȘANI  –  coordonatori:  VÎLCU MARINELA
  5. FUIORUL –  ASOCIAȚIA  “ASTĂZI  PENTRU  VIITOR”  MIHAIL KOGALNICEANU   – coordonatori:  LALU  MARIAN,  LALU  FLORICA
  6. ELITTE –  PALATUL COPIILOR PITESTI  –  coordonatori:  MIRELA DINU
  7. Ansamblul TRIVALE JUNIOR – PALATUL  COPIILOR  PITEȘTI  –  coordonatori:  MIRCEA IVĂNESCU
  8. Ansamblul PLAIURI MUREȘENE        –  PALATUL COPIILOR TÎRGU-MUREȘ  –  coordonatori: MURUȚAN  LIVIU – GHEORGHIȚĂ
  9. Ansamblul JUNII IOSIFĂLĂULUI –  BISERICA ORTODOXA IOSIFĂLĂU,      TOPOLOVĂȚU MARE  – coordonatori:  Pr. CHIROIU COSMIN,  CIOCA MARIA
  10. HALK DANSLARI TOPLULUĞU  –  İZMİR  KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ,             TURCIA  – coordonatori:  İLHAN SEFİL
  11. Ansamblul BALADA –  COLEGIUL  ECONOMIC  BUZAU  –  coordonatori:  CARMENUŢA TĂNASE
  12. MOMENT FOR LIFE –  COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC „MIRCEA SCARLAT” ALEXANDRIA –  coordonatori: CIOANU IULIAN,  MUȘAT CARMEN

Concursul se adresează elevilor cu vârsta cuprinsă între 15-19 ani, având următoarele secțiuni: prezentare de costum popular , dans popular (de fete, de băieți, mixt), dans tradițional al popoarelor, dans modern și majorete.

Ziua de 19 mai 2018 va debuta la ora 1030 cu Parada Formațiilor, urmată de Deschiderea Festivă pe platoul Casei de Cultură. La ora 1200 începe concursul propriu-zis în SALONUL RIVIERA.

Coordonator proiect,

Prof. Florica CHIAR

Share: